Skip to content Skip to footer

Naised kevadisel saarel ehk väljasõit Hiiumaale

    

Startisime tellitud bussiga Raplast, ületasime väina praamiga, et veeta 16. kuni 18. mai Hiiumaal. Esimese peatuse kevadisel saarel tegime Hiiuihuhoolduses, kus kohtusime ettevõtja Heli Hahndorfiga. Ettevõte valmistab looduslikke spa- ja saunatooteid, mille inspiratsioon pärineb Hiiumaa metsadest, aasalt ja mererannalt. Käsitööna valmivad seebid, ihuhõõrujad, mokamäärded ja palju muud – kõik naturaalsest ja kohalikust toorainest. Tooted kannavad Hiiumaa rohelise kvaliteedimärgi tunnustust.

Edasi suundusime Kristiina Hellströmi imelisse, elurikkasse aeda, kuhu sattusime justkui “kollasesse võilillede merre”. Maastikuarhitekt ja aiakujundaja Hellström jagas näpunäiteid aiakujundusel ning tutvustas oma raamatut „Minu Hiiumaa aed“ ja teisi.  Tema käe all on valminud ka Suuremõisa lossiaia rekonstrueerimisprojekt.

Suuremõisas on kaunis renessansihõnguline kirsiaed, mille pindala on 6000 m². Lossiaed on igati avastamist väärt kevadest sügiseni – kevadel õitsevad seal tulbid ja nartsissid, keskmes asub tiik lopsakate püsikutega. Aed on Hiiumaa Ametikooli õppijate praktikakoht ning seal toimub suve alguses aianduspäev.

Edasi Orjakusse, kus Külakeskuses võttis meid vastu kultuurikorraldaja Margit Kääramees, kes tutvustas piirkonna sündmusi ja kogukonna tegemisi. Tuulise ilma tõttu jäi Orjaku õpperada seekord läbimata, kuid saime siiski aimu Käina lahe elustikust ja kultuurikalendrist.

Hiiu Gurmee perenaine Ly Johanson koos tütrega pakkusid degusteerimiseks maitse- ja ürdisegusid, moose, šokolaade, glögi jpm. Kõik tooted on valmistatud käsitsi väikestes kogustes. Igaüks sai kaasa ka meelepärase maitseainepurgi.

Majutusime  Hiiumaa lõunatipus, 800 m kaugusel Sõru sadamast. Perenaine rääkis oma pereäri eduloost, õhtusöögiks pakuti kohalikku delikatessi – tuulehaugi.

Teist päeva alustasime Käina Hiidlaste Kevadlaadale, kus müüdi, nagu ikka laadal, kõike – taimi, hapukurki, suitsutuulehaugi. Rahvatants rõõmustas meeli.

Edasi  Tubalasse, kus külastasime Lavendlitalu. Talu lugu algas 2018. aastal, kui istutati 20 000 lavendlitaime. Toodang – lavendlitooted ja kingitused – sünnib koostöös kohalike ettevõtjatega, sealhulgas Minna Sahvriga Raplast. Birthe Liivandi jagas mõtteid talu tuleviku ja võimaliku uue omaniku leidmise kohta.

Hiiumaa Käsitööselts ja Muuseum Pikk Maja pakkusid näitust käsitööliste töödega ja Hiiumaa rahvariideaasta näitusega. Edasi suundusime Irina Tammis Design – Ainult Ilusad Asjad stuudiosse. Disainer Irina Tammis tutvustas oma unikaalseid käsitöötooteid, milles põimuvad rahvuslikud motiivid ja loodusest pärit mustrid. Tema looming on saanud elustiiliks ning ehtesari „Sõleline“ on tuntud kogu Eestis.

Kuna meie reis sattus muuseumiööle, siis saime tasuta tuuri Sõru muuseumis. Vaateplatvormilt avanes kaunis vaade sadamale ja merel toimuvale.

Kolmas päev pakkus üllatuseks Taterma Apostlik-Õigeusu kiriku külastuse, kus preester Aabraham viis läbi elava ja hariva vestluse, tutvustas kiriku ajalugu, küünlaid ja vanu testamente.

Viimasena peatusime Heltermaa käsitööpoes. Just uueks hooajaks avatud pood asub endises kõrtsimajas ja on Hiiumaa suurim omatoodangu käsitööpood – üle 1000 toote rohkem kui 100 tegijalt. Uudistasime, ostsime ja valmistusime kojusõiduks.

Pikalt planeeritud ja mitmel korral edasi lükatud reis Hiiumaa naisettevõtjate juurde  andis tubli sõõmu värskust, ideid, mõtteainet. Naasime koju värsketena, teadmiste ja elamuste võrra rikkamatena.

Reisi kaasrahastas Euroopa Liit.

Vaata pilte SIIT

partnerluskogu
Skip to content